Kasza kukurydziana to lekkostrawny posiłek o delikatnym smaku, który wiele osób wprost uwielbia. Powstaje ona z połamanego ziarna kukurydzy, które przechodzi też proces obłuszczenia. Często zapomina się o niej, wybierając na co dzień inne rodzaje kasz, dziś jednak warto przyjrzeć się jej bliżej. Być może powinna zagościć w Twoim domu na nowo?

Zawartość odżywcza

Powszechnie uważa się, że podobnie jak kaszka manna, kasza kukurydziana jest raczej pozbawiona większych wartości odżywczych i jedzenie jej nie przynosi praktycznie żadnych korzyści dla organizmu. Nie jest to prawdą, gdyż poprzez jedzenie takiej kaszy dostarcza się sobie w lekkiej formie między innymi witaminy E, A oraz licznych witamin z grupy B. Oprócz tego kasza ta zawiera też dość sporo pierwiastków, które warto spożywać codziennie – magnez, sód, żelazo, wapń siarka oraz potas. Natomiast ze względu na selen mówi się nawet o właściwościach kaszy zapobiegającej powstawaniu w przyszłości zmian nowotworowych.

Dla kogo taka kasza?

Poprzez swą lekkostrawność kasza kukurydziana cieszy się popularnością wśród dzieci oraz osób, które mają problemy z przewodem trawiennym. Nie obciąża go ona, tak samo wątroby, nerek oraz dróg żółciowych. Często poleca się ją także w diecie osób po operacjach, dochodzących do zdrowia. Nie wywołuje alergii, przez co podawanie jej jest w pełni bezpieczne i nie będzie wiązało się z niestrawnością.

Przepisy z kaszą kukurydzianą

Kaszę często je się po prostu samą, można jednak urozmaicić ją licznymi dodatkami.

Na śniadanie świetnie sprawdzi się wersja posłodzona miodem i ozdobiona owocami. Mogą to być np. świeże maliny i borówki, a poza sezonem banany oraz jabłka. Warto też zrobić wersję z orzechami laskowymi lub włoskimi i cynamonem.

Ciekawą opcją jest również wykonanie zapiekanki. Po ugotowaniu kaszy dosypuje się do niej następnie jajka, ser, przyprawy i wykłada do naczynia żaroodpornego. Całość po zapieczeniu smakuje wyśmienicie, warto zatem skusić się na wykorzystanie kaszy do tradycyjnego przepisu na zapiekankę. Kasza zapieczona z mozarellą, ziołami oraz pomidorami to zadowoli niejednego miłośnika dobrej kuchni.

Kasza kukurydziana wykorzystywana może być do śniadania, obiadu, kolacji, a na jej bazie tworzy się także słodkie desery. Może być ona świetnym urozmaiceniem dla innych kasz i czasem warto jest zdecydować się na jej zakup i spożycie – niektórzy zawsze trzymają paczkę w kuchni na zapas. Nada się dla całej rodziny, jest dobra nawet w czasie choroby czy okresu dochodzenia do siebie po niej, gdy nie powinno się obciążać systemu trawiennego ciężkimi i tłustymi potrawami.